0533 727 33 25
Mansuroğlu mah. 288/4 sok. No:16 Park Office Kat:1 Daire:4 Bayraklı / İZMİR
info@psikologelifisik.com elif@psikologelifisik.com

Önce Kendine Şefkat!


Sevdiklerimize, yakınlarımıza gösterdiğimiz sevgiyi, sabrı, anlayışı, şefkati kendimize ne kadar gösteriyoruz? Durup bir düşünsek… Yetersiz hissettiğinde, başarısız olduğunda veya hata yaptığında kendine yaklaşımın nasıl oluyor? Maalesefki, bu gibi durumlarda çoğu zaman kendimize en sert eleştirileri yönelten yine biz kendimiz oluruz. İçimizdeki ses bizi katı bir tutumla eleştirir, sorgular hatta cezalandırır, kendimizi başkalarıyla karşılaştırır ve bu tür yaklaşım hedeflerimize ulaşmamızı da engeller.

Peki kendine şefkat nedir? Zor ve sıkıntılı zamanlarında en iyi arkadaşının elini tutup sırtını sıvazlayarak gösterdiğin sevgi, anlayış, ilgi ve desteği kendine yöneltmektir. Kendi acılarını fark edip bu acı ve sıkıntı veren duygularından kaçınmak yerine kendini tüm benliğinle şefkatle, anlayışla ve ortak insanlık duygusuyla kabul etmeyi içerir. Kendine şefkat, mükemmel olmadığını ve her insanın hata yapabileceğini, kusurlarının olabileceğini kabul etmeyi içerir. Sorunlarını, zayıf yanlarını ve eksikliklerini tam olarak fark etmeyi yine de bunlar için kendini yargılamak ve katı bir tutumla eleştirmek yerine objektif bir şekilde değerlendirmeyi, diğer tüm insanların da benzer durumlar yaşayabileceğinin bilincinde olmayı ve kendine şefkat ve duyarlılıkla yaklaşmayı içerir.

Yapılan birçok araştırma, kendine şefkatin hem psikolojik sağlığımızı hem de bedensel sağlığımızı koruduğunu göstermektedir. Kendine şefkat depresyon riskini, anksiyeteyi, stresi, başarısızlık korkusunu ve mükemmeliyetçiliği azaltmaya yardımcı oluyor, yaşamdan alınan doyumu, mutluluğu, iyimserliği, motivasyonu ve başkalarıyla olan ilişkilerimizi geliştirmeyi sağlıyor.

Kendine şefkat ile yaklaştığında içindeki yargılayıcı, suçlayıcı ses yerini şefkatli, anlayışlı, destekleyici sese bırakacaktır. Peki nereden başlamalıyız, kendimize nasıl şefkat gösterebiliriz? İşler pek de yolunda gitmediğinde tüm kalbinle (iki elini kalbine götür, o sıcaklığı ve güveni hisset, gözlerini kapa ve söyle) ’Çok değerlisin, ne olursa olsun ne hata yaparsan yap bunların hepsi affedilebilir şeyler ve ben her zaman senin yanında olacağım, ben senin en yakın arkadaşınım. Başkalarının ne dediği o kadar da önemli değil hedeflerimize beraber gidebiliriz. Kimse olmasa da ben yanındayım ve yanından hiçbir zaman ayrılmayacağım. Çünkü ben senin en yakın arkadaşınım. Sen benim için çok değerlisin. Benimle beraber istediğin zaman güçsüz olabilirsin, yaralı olabilirsin, yaralarını beraber sarabiliriz. Duygularını bana istediğin gibi anlatabilirsin, ben bütün duygularını yaşarken iyisiyle kötüsüyle yanında olacağım. Hata yapmaktan korkma çünkü bu sadece sana özel bişey değil her ne kadar öyle sansan da aslında herkes hata yapıyor, hata yapmadığını düşünen insan aslında ilerlemiyordur ve her şeyden önemlisi sen var olmayı hakediyorsun.’

Bu söylemlerle, kendimize anlayışla sevecen ve destekleyici tutumla yaklaşırsak kendimizde güç bulacak ve zorluklarla, sıkıntılı zamanlarla başa çıkma direncimiz de artacaktır. Kendi kendimizin yakın arkadaşı olmamız ile motivasyonumuz artacak ve hedeflerimize ulaşmamızda kolaylaşacaktır. Haydi, denemeye ne dersin?

Sevgiyle, şefkatle…

Uzm. Klinik Psikolog Elif IŞIK