0533 727 33 25
Mansuroğlu mah. 288/4 sok. No:16 Park Office Kat:1 Daire:4 Bayraklı / İZMİR
info@psikologelifisik.com elif@psikologelifisik.com

Her Düşündüğümüz Gerçek Olmayabilir, Sorgulayalım!


Düşündüğümüz her şeyin gerçek olmadığı, gün içinde aklımıza gelen ve büyük kısmı gerçek olmayan olumsuz düşünceler ruh sağlığını ciddi derecede etkilemekte ve hayat kalitesini düşürebilmektedir.

Zaman zaman hepimiz sıkıntılı ve zor dönemler geçiririz. Başımıza gelen olumsuz olaylar çoğu zaman bu sıkıntıya sebep olabilir. Söz konusu sıkıntının ortaya çıkış sebebi olaylar olabildiği gibi asıl duygu durumun belirleyicisi ise olaylara bakış açımız yani bu olayları nasıl yorumladığımız olmaktadır. Olaylara bakış açısı ruh halini etkilediği gibi davranışları da etkilemektedir. Söz konusu bir olay hakkında olumlu düşünürsek bizde oluşturacağı duygular sevinç, mutluluk, umut, huzur gibi duygularken, aynı olay hakkında olumsuz düşünceler üzüntü, öfke, umutsuzluk, huzursuzluk gibi olumsuz duygular hissetmemize sebep olur. Olaylara olumlu yaklaşım, alternatif üretebilmeyi, uzlaşmacı ve çözüme yönelik düşünebilmeyi ve yaşanılan sorunlarla başa çıkabilme konusunda güçlü olabilmeyi sağlar. Aksine, olumsuz düşünceler ise bizi yorar, enerjimizi azaltır, motivasyonumuzu düşürür, alternatif düşünme ve çözüm üretme yetimizi kısıtlar. Bir süre sonra da kaygı seviyesini arttırarak anda kalamamaya ve depresif ruh halini arttırarak hayattan keyif alamamaya yol açar. Genellikle olaylar karşısında aklımıza ilk ve kendiliğinden gelen düşünceler, imgeler olumsuz olabilmektedir. İnsan zihni hayatta kalmaya programlanmış olduğundan dolayı olumsuz düşünmeye daha yatkın olmakla birlikte olumsuz anılar, düşüncelerle ilgili çağrışımlar daha aktiftir. Fakat her ne kadar zor gibi görünse de düşüncelerimizi kontrol etmek yine bizim elimizde.

Düşünce kalıpları ve bu kalıpları oluşturan etmenler hakkında farkındalığın olması olayların sadece olumsuz yönlerine odaklanmak yerine durumun farklı yönlerini de görebilmeyi sağlar. Bunun için akla ilk gelen düşünceyi kabul etmemek, düşünce sorgulamayı ve düşünce analizi yapmayı alışkanlık haline getirmek gerekir. Düşüncenin gerçeklikten ayrı ve zihinde olup biten bir süreç olduğunu kendimize hatırlatmamız akla ilk gelen olumsuz düşünceye tutunmayı önlerken daha alternatif düşünmeyi ve çözüm üretmeyi sağlar. Bununla birlikte alternatif düşünen zihin beraberinde daha sağlıklı duygu ve davranışları getirir. Düşüncelerinizi kontrol etmekte ve sorgulamakta zorlanıyor ve bu  da hayatınızı olumsuz yönde etkiliyorsa bir uzmandan psikoterapi yardımı alarak farkındalığınızı arttırabilirsiniz.

 

Uzm. Klinik Psikolog Elif IŞIK