0533 727 33 25
Mansuroğlu mah. 288/4 sok. No:16 Park Office Kat:1 Daire:4 Bayraklı / İZMİR
info@psikologelifisik.com elif@psikologelifisik.com

Sosyal İzolasyonda Duygusal Temasın Önemi


Ülkemizi ve tüm dünyayı derinden etkileyen koronavirüs salgını sebebiyle tedbir amaçlı evlerimizdeyiz. Evde kal çağrısıyla birlikte gelen sosyal izolasyonun öncelikli amacı virüsün hızlı yayılmasını önlemek ve fiziksel teması korumak. Hayatımızı ve günlük rutinimizi bir anda değiştiren ve etkileyen alışkın olmadığımız bir düzen içerisine girdik. Dolayısıyla bu durum psikolojimizi de bir hayli etkiledi. Koronavirüse karşı fiziksel sağlığı koruma amaçlı gerekli tedbirleri almak kadar bu süreç içerisinde psikolojik sağlığı korumak da çok önemli.

Evde olunan süre boyunca, özellikle sosyal destek ve aileyle kurulan iyi ilişkiler psikolojik dayanıklılığı arttıracaktır. Fiziksel temastan kaçındığımız bu dönemde duygusal temasın önemi ve değeri büyük. Evde olduğumuz bu süreyi ailemize, sevdiklerimize ve kendimize temasımızı arttırarak geçirmek kişilerarası ve içsel farkındalıkları güçlendirir. Yoğunluğunuzdan dolayı vakit bulamadığınız veya ihmal ettiğiniz aile üyeleriyle daha fazla vakit geçirebilir, uzakta olduğunuz sevdiklerinizle veya uzun zamandır görüşemediğiniz arkadaşlarınızla görüntülü telefon konuşmaları yapabilirsiniz. Bireysel olarak ise kendinize daha fazla vakit ayırabilir, içinize dönüp kendinizi dinleyebilir, daha önceden isteyipte yapamadığınız, okumayı ertelediğiniz kitapları okuyabilir veya izlemeyi ertelediğiniz dizi/filmleri izleyebilirsiniz. Yaşanılan bu süreci bir fırsata dönüştürmek bizim elimizde.

Bu dönem dikkat edilmesi gereken önemli husus, salgın psikolojisi ile uzun süre aynı evde ve sınırlı alanda kalmanın aile içi çatışmalara yol açabileceği. Tüm dünyanın zorlandığı bu süreçte günlerce eve kapanan insanların ilişkilerinin de zorlanması doğal karşılanabilir. Fakat; aile içi ilişkilere zarar vermemesi açısından öncelikle kişilerin kendisinin ve aile üyelerinin de stresin ve kaygının yoğun olduğu zorlu bir süreçten geçtiğini hatırlamak, farkındalığın yüksek olması açısından önemli olacaktır. Unutulmamalı ki; zorluklar, bağ kurmak ve olgunlaşmak içindir. Dışarıdaki hayatımız geçici bir süre duraksasa da evdeki hayatımız, ilişkilerimiz devam ediyor. İlişkide olmak, bağ kurmak, duygularını açmak, paylaşımda bulunabilmek, aile bağlarını güçlendirmek, aile üyelerinin birbirlerine desteği bu zorlu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmaya yardımcı olacaktır.

Bu süreçle sağlıklı bir şekilde baş edip krizi fırsata dönüştürmek de, kriz ortamına ekstra yeni bir kriz eklemek de kişilerin tercihleri ile belirlenecektir.

Baş edilemeyen durumlarda, çok gecikmeden bir uzmandan psikolojik destek alarak farkındalık sağlamak ise bağışıklık sistemini güçlü tutmak açısından çok önemli.

 

Uzm. Klinik Psikolog Elif IŞIK