0533 727 33 25
Mansuroğlu mah. 288/4 sok. No:16 Park Office Kat:1 Daire:4 Bayraklı / İZMİR
info@psikologelifisik.com elif@psikologelifisik.com

Yeni Normal Döneme Psikolojik Olarak Hazır mıyız?


COVİD-19 salgını dolayısıyla evlerde kaldığımız dönemden yaklaşık 2,5 ayın sonunda yeni normal döneme aşamalı olarak geçiş yapmış bulunmaktayız. Bilindiği üzere, yeni normal dönem, hayatın her alanında (işyerleri, kreşler, okullar, sosyal alanlar vb.) uygulanacak sosyal mesafe ve kontrollü sosyal hayat kurallarını kapsamaktadır. Bu geçiş dönemine alışmak ve uyum sağlamak kolay olmayabilir, hatta bu dönemde bazı sıkıntılar yaşayabiliriz. Çünkü, her geçiş süreci aslında beraberinde de bir takım stres kaynakları ile gelmektedir. Bir yandan işyerlerine, sosyal hayata dönüyor olmak bizde mutluluk, heyecan, umut gibi duyguları hissettirse de diğer yandan dışarıya çıkmak, kalabalık ortamlarda bulunmak ve virüs tehlikesinin hala devam edebiliyor, edebilecek olması kaygı, korku, karamsarlık duygularına yol açabilir. Bakıldığında, bu dönemde bu gibi zıt duyguların bir arada hissedilmesi gayet olağan bir durum. Bu noktada stres ve kaygılarla baş edebilmek için bizim kontrolümüzde olan ve değiştirebileceğimiz şeyleri belirlemek ve gereken önlemleri almaya çalışmak doğru olacaktır. Ne hissediyorsak hissedelim, her duyguyla barışık olabilmeli, mutsuzluk, kaygı, öfke ve korku gibi duyguları deneyimlediğimiz anları fark etmeli, bu duyguların hangi düşüncelerden kaynaklanabileceğini ve bu düşüncelerin de gerçekçi ve işlevsel bir düşünce olup olmadığını değerlendirebiliriz. Her ne kadar sosyal mesafeyi korumamız gerekse de bir arada olmak, sohbet etmek, biraz olsun normal hayata dönmek bizi güvende hissettirecektir.  Çünkü, bir arada olmak, paylaşım yapmak insan psikolojisine iyi gelen ve  insanı güvende hissettiren durumlardır. Tüm önlemler alındığı takdirde ise psikolojik olarak sağlamlığımızı arttırmada bu bir destek olarak karşımıza çıkabilir. Bu döneme uyum sağlama konusunda geçişlerin aşamalı olarak yapılması bu nedenle anlamlı olacaktır.

Peki çocuklar yeni normale nasıl hazırlanmalı?

Kreşlerin açılması ile birçok çocuk da okullarına devam edebilecek. Dolayısıyla bu süreç için ebeveynlerin öncelikle bu konuda kendi kaygıları varsa kaygılarını yönetmeleri ve çocuklarına aktarmamaları gerekmektedir. Ebeveyn kendisini fiziksel ve ruhsal olarak güvende hissederse çocuğa destek olma sürecini de daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde yönetebilir. Okula gidecek olan çocuklar için ebeveynler yeniden düzenlenen okul kurallarını ve değişiklikleri çocuklarına önceden anlatmalıdır. Dışarıda ve okulda alınan önlemler (maske takmak, hijyene özen göstermek ve sosyal mesafeyi korumak gibi) resimler çizerek, birlikte oyunlar oynayarak anlatılabilir. Çocukların güvenlik hissini pekiştirecek oyunlar oynamak bu dönemde etkili olabilmektedir. Bu döneme geçiş ile birlikte evde yeni bir düzen de oluşacaktır dolayısıyla çocuğun güvende hissetmesi için rutinler önemlidir. Çocukların merak ettikleri soruları net, basit ve yaşına uygun bir şekilde cevaplandırmak gerekir. Her zaman duygu ve düşüncelerini konuşmak için yanınıza gelebileceği ve her duygusunu rahatlıkla paylaşabileceği dile getirilebilir. Özellikle bu dönemde ebeveynlerin çocuklara duyduğu saygı, sevgi ve gurur gibi onları mutlu edebilecek ifadeleri yansıtması ayrıca önemlidir.

Bu süreç bazı kişilerde kaygıyı tetiklerken bazısı daha depresif olabilir ya da bazı kişiler bu süreçten çok etkilenmezken bazısı bu süreçten daha da güçlenmiş olarak çıkabilir. Bu kişilerin aile yapılarına, kişiliklerine, psikodinamik etkenlere varsa kayıp ya da ayrılık durumlarına göre psikolojik etkileri de her bir kişi için değişkenlik gösterecektir. Bu noktada kendini sakinleştiremeyen, kaygı ve stres kaynaklarıyla baş edemeyen bireylerin  profesyonel destek almaları hem bağışıklıklarını hem psikolojik sağlamlığını koruma adına önemlidir.

Sevgi ve sağlıkla kalmanız dileğiyle..

Uzman Klinik Psikolog Elif IŞIK